Jeziora Pojezierza Brodnickiego
Pojezierze Brodnickie
Na Pojezierzu Brodnickim woda i lasy są pierwszej klasy. Brodnicka przyroda to czyste lasy i czysta woda. Sto jezior, a każde inne. Gatunki ptaków i ryb, które trudno spotkać gdzie indziej. Cudowne lasy, gotyckie kościółki i duchy na krzyżackim zamku. Pojezierze Brodnickie oczaruje każdego.
Jeśli marzycie o tym, aby „popłynąć daleko, jeszcze dalej niż te obłoki” - wybierzcie się na Pojezierze Brodnickie. Tuż przy drodze z południa Polski na Mazury rozciąga się kraina, która może być ilustracją wiersza Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego „Jutro popłyniemy daleko”. Poeta serce oddał wprawdzie Mazurom, ale także w okolicach Brodnicy mamy szansę odkryć „nowe bory”, „nowe ryby” i posłuchać „zielonego serca przyrody”, które bije tu wyjątkowo głośno.
Jeziora i Drwęca
Na niewielkim obszarze rozpościera się ponad sto jezior, a każde zachwyca swą odmiennością. Na Bachotku można dopłynąć do Wyspy Skarbów, Strażym to raj dla wędkarzy, a Mieliwo wygląda jak oczko wodne otoczone bujnymi lasami. Jeziora obfitują w ryby, m.in. szczupaki, liny i węgorze, ale złowić tu można też sandacze i sielawy. Pojezierze przecina rzeka - rezerwat Drwęca, w której pełno pstrągów, łososi, troci i minogów rzecznych. Bardzo atrakcyjny jest jej fragment między Nowym Miastem Lubawskim a ujściem Brynicy - płynie tu w głębokiej dolinie. Jej górny odcinek powyżej Brodnicy to ostoja dzikiego ptactwa - Bagienna Dolina Drwęcy, która wchodzi w skład europejskiej sieci ekologicznej Natura 2000. Jesienią 2013 roku na obszarze BDD, w Bobrowiskach zbudowano wieżę widokową jako jeden z elementów nowo utworzonej ekologicznej ścieżki edukacyjnej w Nadleśnictwie Brodnica.
Przyroda
„Bagienna Dolina Drwęcy” to nie jedyna ścieżka przyrodnicza, bo należałoby dodać jeszcze piesze: „Bobrowiska”, „Zarośla”, „Grabiny - Łąkorz”, Na bindugę” w Długim Moście, rowerową „Retno” i kajakową „Bachotek”. Dlatego Pojezierze Brodnickie jest chętnie odwiedzane przez licznych miłośników przyrody, którzy przyjeżdżają tu, by obserwować i podziwiać to, co zachowało się do czasów dzisiejszych w Brodnickim Parku Krajobrazowym i licznych rezerwatach przyrody.
Kajakiem, na rowerze lub pieszo
Szlak żeglowny jeziorami nie jest uciążliwy, a widoki są naprawdę fascynujące. Jego oś stanowi Skarlanka - prawy dopływ Drwęcy - która łączy jeziora Bachotek, Strażym, Kurzyny, Robotno, Dębno i Wielkie Partęczyny. Na całym Pojezierzu trzeba poświęcić od czterech do siedmiu dni wiosłowania, gdyż szlak liczy około 55 km. Pojezierze można zwiedzać też rowerem lub pieszo. Oplata je kilka nieźle oznakowanych szlaków z miejscami do biwakowania i nowo powstałymi wiatami turystycznymi. Podczas wędrówek często trafia się na stare wiejskie kościoły, odrestaurowane dziewiętnastoletnie zespoły parkowo-dworskie i malownicze pagórki grodzisk średniowiecznych oraz pomniki przyrody. Także regionalne izby, jak na przykład ta w Bobrowie poświęcona Janowi Zumbachowi albo lokalne muzeum z holenderskim wiatrakiem i kuźnią w Łąkorzu.
Brodnica
Obowiązkowym punktem programu dla odwiedzających Pojezierze Brodnickie jest jego stolica. Już z daleka widać brodnicką wieżę na ruinach krzyżackiego zamku. Powstał w pierwszej połowie XIV w. i był siedzibą komtura. To ceglana warownia z potężną ośmioboczną wieżą. Tutaj dotarł po bitwie pod Grunwaldem komtur Baldwin Stahl. Ostatkiem sił wspiął się na szczyt wieży, ogłosił klęskę Krzyżaków i skonał. Każdego roku, w rocznicę bitwy, przybywa na białym koniu duch komtura. Zjawa w zbroi wkracza na piętro wieży , obwieszcza upadek krzyżackiej potęgi i znika.
Inny duch, który nawiedza Brodnicę to Anna Wazówna, siostra króla Zygmunta III Wazy. Podobno, za życia gdy tylko mocniej zaświeciło słońce, opuszczała zamek w Golubiu i przenosiła się do pałacu w Brodnicy. Tutaj oddawała się swojej wielkiej pasji zielarstwu. Zmarła nagle, pochowano ją w podziemiach zamku. Teraz w księżycowe noce jej duch przechadza się po pałacowych komnatach lub zamkowej wieży.
Na szlaku św. Jakuba
Warto wiedzieć, że na Pojezierzu Brodnickim rozpoczyna się odcinek szlaku św. Jakuba długości około 30 km, którego pokonanie może być wstępem do zdobycia Kujawsko-Pomorskiej Odznaki św. Jakuba, przyznawanej od 2012 r. przez Oddział Miejski PTTK im. Mariana Sydowa w Toruniu. Podanie o jej przyznanie wraz z dokumentacją trzeba złożyć w siedzibie OM PTTK przy ul. Piekary 41 w Toruniu. Regulaminowym dowodem zaliczenia tras mogą być pieczątki na przykład sołtysów, parafii, muzeów albo fotografie z pokonanych odcinków szlaku. Odznaka może trafić do każdego, kto pokona szlak w granicach naszego województwa. Nie trzeba zaliczyć całości. Wystarczy przejść minimum 100 km piechotą lub przejechać 150 km na rowerze. Wymagane do przejścia kilometry można podzielić na pięć krótszych odcinków po 20 km, te do przejechania rowerem - na pięć odcinków po 30 km.
W powiecie brodnickim trasa św. Jakuba biegnie od Kaługi koło Kurzętnika do Słoszew przez Szramowo, Pokrzydowo, Bachotek, Mariany, Tamę Brodzką, Brodnicę i Mszano. Odcinki szlaku prowadzą przez lasy, wzdłuż Drwęcy, nad jeziorami, obok nieczynnych stacji kolejowych, przy kapliczkach przydrożnych i pomnikach przyrody. W Brodnicy szlak prowadzi następującymi ulicami: Sikorskiego, Świerkowa, Gajdy, Dworcowa, Kamionka, Mały Rynek, Kopernika, Farna, Pocztowa, Strzelecka, Duży Rynek, Kościuszki, Tylna, św. Jakuba, Zamkowa, Sądowa, gen. S. Maczka, al. J. Piłsudskiego, Targowa.
Zapraszamy.