title.png

50-lecie oddziału PTTK


Obchody pięćdziesięciolecia


Przez cały dzień bawili się w ośrodku w Bachotku goście zaproszeni na złote gody brodnickiego PTTK. Oprócz wspomnień o historii Towarzystwa i wręczania licznych odznaczeń było też bicie rekordu Guinnesa.

PTTK Brodnica 50-lecie, obchody jubileuszu  w stanicy w BachotkuW sobotę aura niezbyt sprzyjała jakimkolwiek imprezom. Mimo to obchody 50-lecia PTTK, które trwały od 10 rano do późnego wieczora, można śmiało uznać za imprezę udaną. Nad stanicę wodną PTTK zjechało się mnóstwo osób i chyba wszyscy zostali uhonorowani medalami, odznaczeniami czy chociażby dyplomami.

PTTK Brodnica 50-lecie, obchody jubileuszu  w stanicy w BachotkuNa początku przybliżono przybyłym historię brodnickiego oddziału PTTK. Kolejnym punktem, jakże długim, było wręczanie medali, odznaczeń i dyplomów. Po kilkunastu podziękowaniach i przemówieniach przedstawiciele PTTK otrzymali od burmistrza Leona Krysińskiego medale za zasługi dla Brodnicy. Następnie goście rozprostowali nogi zwiedzając wystawę zdjęć, artykułów i kronik związanych z brodnickim oddziałem PTTK.

PTTK Brodnica 50-lecie, obchody jubileuszu  w stanicy w BachotkuPo obiedzie goście pojechali do Świecia nad Drwęcą, aby tam bić rekord Guinnesa. Polegało to na tym, iż wszystkie oddziały PTTK w całej Polsce miały zorganizować jednoczesne wejście na najwyższy punkt własnego regionu. U nas to właśnie w Świeciu nad Drwęcą (142 m. n. p. m.) jest najwyższy punkt. Miejscowi rolnicy musieli mieć niezły ubaw, oglądając głowy miasta i powiatu w garniturach, biegnące pod górkę z flagami w dłoniach. Po wejściu na górę i zatknięciu flag błysnęły flesze. Góra, do tej pory bez nazwy, będzie teraz nosiła miano 50-lecia PTTK Brodnica.

Po powrocie do Bachorka zamiast planowanego ogniska (padał ulewny deszcz) organizatorzy zaprosili wszystkich na wieczorek integracyjny. Była muzyka na żywo, tańce i zimne złociste.

Historia PTTK w zarysie

  • 24 VI 1952 powstał oddział PTTK w Brodnicy
  • 1952 – oddano do użytku stanicę wodną w Bachorku
  • 1957 – powołano Straż Ochrony Przyrody
  • 1964 – otwarcie hotelu turystycznego w Wieży Mazurskiej
  • 1974 – przejęcie przystani wodnej nad Niskim Brodnem
  • 1985 – uzyskanie prawa własności do Wieży Mazurskiej siedziby OPTTK
  • 23 XI 1991 – przyjęcie statutu oddziału PTTK w Brodnicy

Z „Czasu Brodnicy”