title.png

AKTUALIZACJE

21.09.2014: Grzybobranie koła nr 2 w Rytychbłotach TUTAJ
16.09.2014: Cmentarze ewangelickie - aktualizacja TUTAJ
15.09.2014: Nad jezioro Chojno - wycieczka koła nr 2 brodnickiego PTTK TUTAJ
20.07.2014: Na wieżę widokową w Bobrowiskach TUTAJ
20.07.2014: Na zawody triathlonowe w Górznie - wycieczka koła nr 2 brodnickiego PTTK TUTAJ


Legendy

Legenda o Annie Wazównie

Dawno temu w Szwecji przyszła na świat córka króla Szwecji Karola IX Wazy Anna Wazówna. Miała brata Zygmunta III króla Polski.

Kiedy dorosła sprowadziła się do Polski. Zaczęła się kształcić. Po kilku latach władała biegle kilkoma językami. Mimo że była wyznania protestanckiego, tolerowała inne religie. Najbardziej lubiła uprawiać rośliny. Hodowała między innymi Buki, Topole, Dęby, Tulipany, Róże, Bratki i dużo innych roślin. Mieszkała w Pałacu, wybudowanym specjalnie dla niej. Dziś ten pałac nosi imię Anny Wazówny. Swoje roślinki hodowała w miejscu, gdzie dzisiaj znajduje się Park Chopina. Miała dwa domy: Brodnicę z Pałacem i Golub Dobrzyń z zamkiem. Przebywała po równo tu i tu. Na wiosnę i lato przenosiła się do Brodnicy i uprawiała ogródek, a na jesieni i w zimę znajdowała się w Golubiu i dokształcała się.

Anna Wazówna zmarła nagle i w niewyjaśnionych okolicznościach. Pochowano ją na początku w piwnicach Zamku Krzyżackiego w Brodnicy. Później dokonano ekshumacji zwłok i została pochowana w Toruniu.

Do dziś jej duch w księżycowe noce przebywa raz na balkonie Pałacu, a raz na szczycie Zamku Krzyżackiego.