title.png

Legendy

Legenda o brodnickim rynku


Dawno, dawno temu gdy Bóg urządzał ziemie. Wziął narzędzia i chciał nauczyć ludzi budować.

Jednak okazało się, że nie każdy człowiek może nauczyć się tego fachu. Pan Bóg odróżnił tych ludzi od innych i nazwał ich murarzami. Tak mu się spodobali, że zaczął chodzić po świecie i gdzie mu się okolica spodobała tam zakreślał czworokąt rynku, a murarze wokół niego budowali miasto.

Pewnego dnia Pan Bóg przybył nad dolinę, gdzie Drwęca płynie zakolem. Tak mu się spodobała ta okolica, którą stworzył, że wybrał się na spacer aby zobaczyć jaki piękny skrawek ziemi udało mu się zrobić.

Tymczasem nad dolinę Drwęca zawędrowali ludzie. Zauważyli, że nie ma Pana Boga ale niedaleko Drwęcy leży jego kielnia. Długo rozmyślali co to ma znaczyć, wreszcie doszli do wniosku, że Pan Bóg zostawił im znak aby naokoło kielni - jako naokoło klasycznego czworokątnego rynku zbudować miasto. Nie gadając już za dużo zabrali się do pracy i wkrótce skończyli.

Wnet Pan Bóg wrócił ze spaceru i zobaczył że murarze naokoło Jego kielni zbudowali miasto i wezwał do siebie Archanioła Michała, który był najmądrzejszy ze wszystkich aniołów. Zapytał anioła jak ludzie nazwali to miasto z dziwnym rynkiem pośrodku. Archanioł odpowiedział, że nazwali je Brodnica. Wtedy Pan Bóg kazał przekazać ludziom, że kształtu rynku nie mają zmieniać i niech ten unikalny plac będzie znakiem dla przyszłych mieszkańców Brodnicy, aby nie marnowali czasu, który im Bóg dał, a życie swoje spędzili na ciężkiej pracy.