title.png

Od Małgorzaty do Małgorzatki

Wycieczka rowerowa – długość trasy około 27 km

Kruszynki

Aby dotrzeć do sosny, wycieczkę trzeba rozpocząć na niebieskim szlaku turystycznym przy przydrożnym krzyżu w księżym lesie (fot.), skąd do sosny jest około 1600 m. Potem przy drewnianych słupkach po prawej stronie drogi na wzniesieniu schodzimy na łąkę nad jeziorem. Drzewo rośnie na skraju lasu, skąd roztacza się malowniczy widok (fot.) na Niskie Brodno, m.in. na drugi brzeg jeziora z wczesnośredniowiecznym grodziskiem w Żmijewku (fot.).

Małgorzata (fot.) to ponad 26-metrowa pomnikowa sosna pospolita w Kruszynkach, o czterech zrośniętych pniach łącznej szerokości około 470 cm. Szkoda, że przed dwoma laty jeden z konarów został połamany przez wichurę. Nieopodal brzegu Niskiego Brodna Małgorzata stoi już ponad 200 lat i jest pamiątką tragicznych wydarzeń w tym miejscu. Małgorzata Gutowska-Marchlewska z Kruszynek była jedyną ocalałą osobą z pięcioosobowej rodziny, zastrzelonej w pobliskich zabudowaniach 2 sierpnia 1945 r. Sosna otrzymała to imię z inicjatywy Franciszka Rajkiewicza, znanego brodnickiego popularyzatora turystyki.

Lisa Młyn

Po przerwie na spotkanie z sosną jedziemy do skrzyżowania dróg za lasem i skręcamy w prawo do osady agroturystycznej w Lisa Młynie. Oglądamy widoki nad jeziorem Wysokie Brodno (fot.), pozostałości młyna (fot.), przydrożną kapliczkę (fot.) oraz ze wzniesienia panoramę Brodnicy z jeziorem Niskie Brodno u stóp miasta. Jedziemy brzegiem jeziora i dalej prosto ukrytą ścieżką na skraju wąwozu. Potem polna droga zaprowadzi nas do kościoła w Żmijewie (fot.). To 12 km, licząc od początku trasy. Teraz podążamy prosto do przydrożnej figury w Brzezinkach.

Brzezinki

Przy figurze (fot.) skręcamy w lewo na polną drogę, aby po około 1,5 km obejrzeć dwie dorodne pomnikowe lipy (fot.). Wracamy odcinkiem tej samej drogi i skręcamy w pierwszą w lewo, aby dotrzeć do wsi. W parku podworskim szukamy pomnikowego buka oraz cyprysika groszkowego. Przy budynku Brzezinki nr 18 skręcamy w prawo i jedziemy malowniczą 2,5-kilometrową drogą Brzozową (fot.) do skrzyżowania. Na terenie leśnictwa Bachotek odwiedzamy buka (fot.), do którego docieramy po około 500 m jadąc prosto z rozwidlenia dróg. Wracamy i kontynuujemy wycieczkę jadąc do Karbowa Małgorzatką (fot.), odcinkiem drogi-ścieżki rowerowej, obsadzonej pachnącymi lipami.

Karbowo

Tu oglądamy park dworski z pozostałościami dawnego majątku, m.in. wspaniałej konstrukcji spichlerze (fot.) oraz romantyczny gołębnik w postaci baszty (fot.), a przede wszystkim obserwujemy skupienie 22 okazów pomnikowych drzew (fot.).

W Karbowie kończymy wycieczkę i wracamy do Brodnicy ul. Kolejową.