title.png

Z Brodnicy na „Przyrodniczo-regionalną ścieżkę dydaktyczną Grzybno-Bobrowo-Chojno-Budy” (około 35 km)

Mapa trasy wycieczki

Aby poznać ścieżkę pieszo albo na rowerze, należy dotrzeć z Brodnicy do Grzybna, gdzie przy kościele znajduje się przystanek nr 1 i rozpoczyna się około 10-kilometrowa trasa. Została wytyczona i oznakowana w 2001 r. przez Barbarę Gut, która jest także autorką informatora na ten temat. W roku 2009 trasę uzupełniono o 10 tablic, z których 9 ustawiono na przystankach ścieżki, a jedną – w centrum wsi. Na tablicach umieszczono informacje o chronionych gatunkach fauny i flory, cennych walorach przyrodniczo-krajobrazowych oraz najciekawszych zabytkach historycznych gminy Bobrowo.

Nasza propozycja różni się nieco od oryginału, ponieważ omijamy ścieżkę biegnącą w prawo brzegiem Oleczna z plaży, dlatego że niedawno w wielu miejscach trzeba było rower przenosić. Po drugie: od przystanku nr 8 rezygnujemy z odcinka ścieżki, który prowadzi brzegiem jeziora Chojna. Okolice jeziora zostały tak bardzo zabudowane posiadłościami z betonowymi ogrodzeniami, że można tamtędy jedynie „przecisnąć się” bez roweru. Dlatego proponujemy dotrzeć do Bud i nad jezioro Chojno, skręcając w prawo - obok przydrożnego krzyża - z drogi łączącej Dąbrówkę z Brodnicą, czyli z drogi zwanej „nad przepaścią”.

Odbycie wycieczki na ścieżce najciekawsze jest wczesną wiosną, kiedy miejsca godne obserwacji nie są jeszcze zasłonięte gęstwiną drzew i krzewów. Wtedy jeziora już z oddali połyskują niebieską taflą, a Lutryna płynie szeroko, nie skrywając się między zarośniętymi brzegami. Na stoku grodziska nad Olecznem zakwita wiosenna pierwiosnka lekarska, a las w okolicy Bud wita bielą gęstych dywanów zawilców.

Przed skrętem w lewo na śluzę na rzece Lutrynie i dalej do Bobrowa warto rzucić okiem w kierunku Wichulca, ponieważ o tej porze roku nawet z oddalenia dobrze widać drewnianą karawakę na polnym wzniesieniu między brzozami. To dawny cmentarzyk choleryczny, założony podczas epidemii w 1873 r.

W każdej z miejscowości na trasie ścieżki jest coś godnego uwagi. Grzybno przywita nas zespołem dworsko-parkowym i min. pomnikowym dębem przy drodze. W Bobrowie obejrzymy gotycki kościół, który jest prawdopodobnie jednym z najstarszych tego typu obiektów w regionie. Na przykościelnym cmentarzu spotkamy groby rodziny Karwatów, związanych w przeszłości z najbliższą okolicą. W Bobrowie, w piwnicach Ośrodka Kultury znajduje się Izba pamięci imienia Jana Zumbacha, który mieszkał tutaj w dzieciństwie. Izba założona i prowadzona przez Stowarzyszenie „Aktywna Gmina”. Atrakcją Chojna i Bud jest urokliwy krajobraz nad jeziorem Chojno z wyspą i półwyspem z grodziskiem.

Nad jeziorem Oleczno Karawaka na cmentarzyku w Wichulcu Widok na majdan grodziska nad Olecznem w Bobrowie Jezioro Grzywinek Na przystanku nr 7 ściezki wyrobiska potorfowe Widok z Bud na jezioro Chojno